Witajcie, drodzy Czytelnicy!
Dzisiaj poruszymy temat, który jest kluczowy dla komfortu życia w budynkach wielorodzinnych – prawidłowe funkcjonowanie wentylacji mechanicznej. Omówimy, dlaczego kratki wentylacyjne powinny posiadać regulację i jakie problemy mogą wyniknąć z jej braku.
Dlaczego kratki systemowe są tak ważne?
W budynku wielorodzinnym, który wyposażony jest w wentylację mechaniczną wywiewną zbiorczą, kratki wentylacyjne powinny posiadać regulację automatyczną (ograniczenie przepływu do wartości normowych w zakresie ciśnień dla których wentylacja w budynku została zaprojektowana) oraz kratki powinny być przeznaczone do wentylacji mechanicznej – tzw. kratki systemowe.
Brak zastosowania kratek systemowych powoduje często rozregulowanie całej instalacji w pionie, a charakteryzuje się to przez zbyt duży lub zbyt mały przepływ powietrza lub zwiększonym hałasem spowodowanym zbyt mocną pracą wentylatora. Wentylator wyposażony jest w automatykę ciśnieniową dostosowuje obroty wentylatora do oporów na instalacji, co przy braku kratek systemowych powoduje zwiększone obroty i zwiększony przepływ powietrza w danym mieszkaniu co bezpośrednio wpływa na pozostałe mieszkania w tym pionie podłączonym do wspólnego wentylatora.
Na podstawie wykonanych pomiarów w każdym pionie jesteśmy wstanie doregulować wentylatory, żeby zwiększyć przepływ powietrza w mieszkaniach gdzie pomiar wskazywał wartości poniżej normowe, a dla w.w. mieszkania będzie to skutkować jeszcze większym przepływem powietrza, większym hałasem oraz większymi stratami ciepła w okresie zimowym.
Ważne! Do prawidłowego działania systemu, każdy jego element powinien być odpowiednio dopasowany. Nieodpowiednia kratka w pionie wentylacyjnym, zaburza jego prawidłową pracę.
Kratki do wentylacji mechanicznej mogą być higrosterowane (jak np. BXC, reagujące na poziom wilgotności w pomieszczeniu) lub ciśnieniowe (jak np. BAT, BAP, zapewniające stały przepływ powietrza).
Co się dzieje, gdy nie stosujemy kratek systemowych?
Brak odpowiednich kratek wentylacyjnych może prowadzić do rozregulowania całej instalacji wentylacyjnej w pionie. Oto główne problemy, jakie mogą się pojawić:
- Zbyt duży przepływ powietrza: Wentylator musi pracować mocniej, co powoduje większy hałas i zwiększony pobór energii.
- Zbyt mały przepływ powietrza: Niedostateczna wentylacja, która może prowadzić do problemów zdrowotnych i komfortowych.
- Zwiększony hałas: Wentylator pracuje na wyższych obrotach, co może być uciążliwe dla mieszkańców.
Jak systemowe kratki poprawiają działanie wentylacji?
Wentylator wyposażony w automatykę dostosowuje obroty do oporów na instalacji. Dzięki systemowym kratkom, wentylator może pracować optymalnie, co zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w całym pionie wentylacyjnym. Na podstawie pomiarów jesteśmy w stanie doregulować wentylatory, zwiększając przepływ powietrza tam, gdzie jest to potrzebne, bez nadmiernego obciążania innych mieszkań.
Kluczowe elementy prawidłowej wentylacji
Pamiętajcie, że do prawidłowego działania systemu wentylacyjnego, każdy jego element musi być odpowiednio dobrany. Kratki systemowe są niezbędne do utrzymania równowagi w systemie. Zgodnie z normami, przepływ powietrza powinien wynosić:
- 50 m³/h dla kuchni
- 50 m³/h dla łazienki
- 30 m³/h dla toalety
Więcej o normach i prawidłowym przepływie powietrza w artykule.
Dostosowanie systemu wentylacyjnego do tych norm, przy użyciu odpowiednich kratek, pozwala na efektywną i cichą pracę wentylacji.
Do zobaczenia w kolejnym wpisie,
Pan Lufcik – Wasz Specjalista od Spraw Wentylacji